Časté dotazy


Co je to JOJO efekt?

Lidé trpící nadváhou či obezitou se často snaží pomocí krátkodobých, často velmi přísných diet svou váhu snížit. Takové omezení však zvládnou dodržovat pouze nějakou krátkou dobu. V okamžiku kdy se vrátí k původním stravovacím návykům váha jde obvykle rychle nahoru a tělo si uloží vše co jstev shodili a ještě něco navíc oproti původní váze – "pro jistotu" – co kdyby přišlo zase nějáké strádání ve formě drastické diety.
Takto dochází k hromadění tuku v organismu a problém „obezita“ se ještě více prohlubuje.

Jak zhubnout co nejrychleji?

Zhubnout „co nejrychleji“ je hlavní chyba při hubnutí a většinou taková snaha vede právě k jojo efektu, větší nadváze a hromadění tuku v těle a v neposlední řadě také frustraci a poklesu sebevědomí obézního jedince. Aby hubnutí bylo trvale udržitelné a musíte hubnout rozumným tempem, které je maximálně 0,5 až 1kg za týdenn.

Nabraní kilogramů na víc také trvalo dlouhou dobu – mnoho měsíců či let. I hubnutí si musíme naplánovat na přiměřeně dlouhou dobu, chceme-li mít úspěch.

Jím zdravě, ale nedaří se mi hubnout. Čím to je?

Často se domníváme, že jíme zdravě, vybíráme zdravé potraviny a přesto nemůžeme zhubnout. Může to být způsobeno nevhodným nutričním složením stravy = poměrem bílkovin,tuků a sacharidů. Pokud například sestavíme jídelníček ze zdravých surovin, ale z velkého množství sacharidů, můžeme zbrzdit nebo úplně zastavit hubnoucí proces. Rovněž vysoký příjem tuků zejména skrytých tuků a cukrů vede k obezitě. Dále se můžeme dopouštět řady chyb, vedoucích k zvýšenému ukládání tuků, např. nepravidelným jedením, velkými intervaly mezi jídly nebo nedostatkem tekutin. Především hladovky vedou totiž k ukládání tuku v organismu.

Jednou z největších chyb je vynechávání snídaní. Tělo totiž potřebuje po nočním klidu doplnit potřebné zpracované minerály a vitamíny.

Jím mnohem míň než mé kamarádky a jsem silnější. Jakto?

V první řadě je třeba si uvědomit, že každý jsme jiný a máme jinak rychlý metabolismus. Různé časté diety také mohou vést ke zpomalení metabolismu. Je třeba se odprostit od toho kolik toho lidé ve všem okolí snědí, každý člověk je jedinečný. Musíte se řídit svým pocitem sytosti a hladu a jíst jen tolik kolik potřebuje vaše tělo, ne co oko vidí.

Také to může být způsobeno tím, že se dopouštíte chyb, vedoucích k zvýšenému ukládání tuku v organismu, zvané přejídání.

Jak se bránit večernímu hladu?

Právě pravidelným jedením v pravidelných intervalech. Důležité je nenechat organismus přes den vyhladovět, jinak se večernímu jedení neubráníte.

Často večer zaměňujeme hlad s chutěmi.

Je pravda, že se po šesté hodině večer nemá jíst?

Není, záleží na vašem celodenním pracovním programu a době, kdy jdeme spát. Platí, že cca 3-4 hodiny před spaním bychom již neměli jíst těžká jídla. Rovněž je důležité, jaké potraviny večer zvolíte.

Již nemám tolik času na sport jako dřív a ztloustla jsem. Poraďte.

Pravidelná pohybová aktivita je pro zdraví, udržení svalové hmoty a kondice nezbytná. Snažte se zachovat ji alespoň v minimálním množství 3x týdně 1hodinu.

Sportovní aktivity samozřejmě výrazně zvyšují energetický příjem a v případě jejich výrazného omezení je třeba i energetický příjem snížit. U starších lidí doporučujeme  alespoň rutinní pohyb 0,5 hodiny chůze denně. Snižte především sacharidy ve stravě, kterých jste při sportovním zatížení měli nejspíše větší spotřebu. Navštivte lékaře dietologa nebo výživového poradce, pomůže se skladbou jídla.

Co pít při hubnutí?

Nejlepší je obyčejná pitná voda pro celodenní potřebu tekutin ( 2-3 litry). Čaje a minerálky, nejlépe bez bublinek, je třeba vybírat neslazené, pravidelně je střídat a pít pouze v omezeném množství – nepokrývat jimi celodenní potřebu tekutin.

Zhubnu s krabičkovou dietou?

Ano, ale nenaučíte se zásadám zdravého hubnutí, nebudete znát ideální skladbu dne a řadu dalších důležitých informací. Pak je po ukončení krabičkové diety velká pravděpodobnost jojo efektu, tzn. nabrání snížených kilogramů. Vždy před zahájením nějakého dietního programu zodpovězte si otázku: Budu schopna a ochotna takovou dietu dodržovat celý život? Pokud si odpovíte ne, raději hledejte jiný způsob, doporučíme.

Existují léky na hubnutí, které zaručeně fungují?

Ne. To už by byly všichni obézní hubení. Pouze znalosti o správném zdravém způsobu stravování vedou k úspěchu k dosažení Vaší váhy.

Jsou sladkosti při hubnutí opravdu zakázané?

Ne, ale je dobré se naučit jejich vhodnému výběru, trénovat sebekontrolu a vědomě regulovat množství.

Je pravda, že když nebudu večeřet, zhubnu?

Není, tělo potřebuje dastavat pravidelně zdravé živiny. Při nedostatku těcto živin během celého dne si je začne ukladaj ve formě tuku, na horší časy a začnete přibírat.

Mohu se přesto vrátit ke své dřívější váze? Po přechodu jsem hodně ztloustla, ačkoli jím stejně jako dřív?

Určitě ano. Jak stárneme, zpomaluje se nám metabolismus, hormonální činnost se snižuje a proto riziko přibrání je opravdu větší. Volba zdravého způsobu života je v  tomto období ještě důležitější.

Pozoruji u svého dítěte, že tloustne. Jak tomu zabráním?

Navštivte odborného lékaře nebo výživového poradce. Zhodnotí míru nadváhy a doporučí vám vhodnou úpravu jídelníčku a denního režimu.

Jak rychle mohu hubnout, abych neměla JOJO efekt?

Doporučuje se hubnout ne rychleji, než 0,5-1 kg týdně na vyvážené zdravé výživě.

Vydržím vždy nějaký čas hubnout, ale kila si nakonec stejně neudržím. Jak zhubnu dlouhodobě?

Pouze trvalou doživotní změnou zdravého životního stylu. To je vyvážený jídelníček + dostatek pohybové aktivity.

Je pravda, že když vynechám přílohy, zhubnu?

Úplným vynecháním příloh a sacharidů dosáhnete pouze vyčerpání sacharidových zásob v organismu a tím uvolnění většího množství vody. Váš úbytek bude především v podobě  vody nikoli v podobě tuku, jak byste si přáli.


chci zhubnout​​ O hubnutí​​